Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type

Vladar pradavnih Maja zvan Velika jaguarova šapa (378.) | Staripovijest
Select your Top Menu from wp menus

16.01.

Vladar pradavnih Maja zvan Velika jaguarova šapa (378.)

Vladar pradavnih Maja zvan Velika jaguarova šapa (378.)

Na današnji dan umro je Chak Tok Ich’aak I., vladar poznat i kao Velika šapa, Velika jaguarova šapa i Velika jaguarova šapa III., jedan od drevnih kraljeva majanskog grada Prvog Mutala (danas poznatog pod imenom Tikal). Majanski kralj osobito je poznat po tome što je sklopio niz političkih saveza sa susjednim kraljevstivma. Njegovo ime ostalo je zabilježeno na nizu keramičkih predmeta, kao i na jednoj ili dvije velike stele. Chak Tok Ich’aak I. pripada ranom klasičnom razdoblju, koje obuhvaća ukupno 17 poznatih vladara. Vladao je oko 18 godina, a uzroci smrti nisu zasigurno poznati, no činjenica da je umro istog dana kada je teotihuakanski vođa Siyaj K’ahk’ stigao u grad, upućuje na to da su ga vjerojatno ubili došljaci iz središnjeg Meksika. S druge strane, u tom je svjetlu relativno zbunjujuća činjenica da je Chak Tok Ich’aak I. kasnije bio štovan kao veliki vladar u Tikalu.

Ime Chak Tok Ich’aakove prijestolnice, Tikal, vjerojatno je izvedeno iz izraza ti ak’al, što na majanskom jeziku znači kod izvora vode, ili mjesto glasova, ovisno o interpretaciji. Ipak, kao što je spomenuto, Tikal nije izvorni naziv grada, već se radi o nazivu koji je uveden nakon pronalaska ruševina grada oko 1840. godine. Izvorno ime bilo je Prvi Mutal, čije točno značenje nije odgonetnuto, no riječ prvi pridodana je najvjerojatnije kako bi razlikovali prijestolnicu od kraljevstva, koje se također zvalo Mutal. Inače, grad se nalazio u današnjoj Gvatemali, na poluotoku Yucatan, oko 300 km sjeverno od glavnog grada. Tikal je bio jedan od najvećih majanskih gradova, a zanimljivo je da je sagrađen usred prašume, gdje je jedini izvor pitke vode bila kiša, koju su stanovnici sakupljali u 10 velikih rezervoara. Danas postoje pretpostavke da je u vrijeme Chak Tok Ich’aaka Tikal imao preko 50 000 stanovnika, a na vrhuncu čak možda i preko 100 000. Od 1955. grad se nalazi u sastavu Nacionalnog parka Tikal u Gvatemali.

Facebook Comments

Vezani članci